Młodzieżowe Spotkanie z Medycyną w roku szkolnym 2017/2018

23.01.2018 "Magiczne dzieci z zespołem Downa"

23 stycznia uczestniczyliśmy w wykładach odbywających się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w ramach programu Młodzieżowe Spotkania z Medycyną. Wysłuchaliśmy wykładu pt "Magiczne dzieci z zespołem Downa" wygłoszonego przez dr hab. n. med. Jolantę Wierzbę, która jest pediatrą, genetykiem klinicznym i ordynatorem Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii GUMed. Następnie swoją prelekcję przedstawiły Faustyna Kowalkowska i Magdalena Wandtke uczennice Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni zatytułowaną „Nowe metody walki z nowotworami” W czasie wykładów była możliwość zmierzenia ciśnienia tętniczego, z której chętni z nas skorzystali.

Ewa Przychodzeń, Hanna Ćwikałowska-Grudzińska

(26.01.2018)

 

 

 

 W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie zainteresowani tematami biologicznymi po raz kolejny uczestniczyli w Młodzieżowych Spotkaniach z Medycyną.

 

Dowiedzieliśmy się podczas nich między innymi, jak wyglądają dializy, jak przeprowadza się operacje serca i czym się różni kardiolog od kardiochirurga. Ponadto przedstawiono nam naukowe dowody na to, że warto regularnie ćwiczyć i jakie choroby nazywamy cywilizacyjnymi. 

 Wykłady prowadzili wykładowcy Uniwersytetu Medycznego oraz wybrani wcześniej uczniowie, którzy pod okiem specjalistów przygotowywali swoje prezentacje. Pod koniec każdego spotkania wywiązywała się dyskusja, autorzy najciekawszych pytań dostawali upominki od organizatorów. 

Niestety najbliższe "Spotkanie z Medycyną" dopiero w nowym roku szkolnym. Już czekamy z niecierpliwością.

Zapraszam do galerii zdjęć.

Joanna Bielińska

(19.05.2016)

28.04.2015: O marihuanie, związku człowieka ze zwierzętami i medycynie ratunkowej czyli kwietniowe Młodzieżowe Spotkanie z Medycyną

Dnia 28 kwietnia wybraliśmy się do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wysłuchaliśmy trzech niezwykle ciekawych wykładów. Dotyczyły one m.in.: marihuany, konsekwencji wynikających z jej zażywania (wygłoszony przez uczennice z IILO w Sopocie) i medycyny ratunkowej (wygłoszony przez prof. dra hab. med. Andrzeja Basińskiego Prorektor ds. Klinicznych GUMed. Najbardziej zafascynował nas wykład licealistki, który określał podobieństwa miedzy ludźmi i zwierzętami. Dowiedzieliśmy się m.in.:  że goryle mają zaburzenia odżywiania, czy też że dogi niemieckie potrafią się samookaleczać. Wszelkie te informacje niezwykle nas zaciekawiły, dlatego też można owe wydarzenie uznać za pouczające i godne zobaczenia.

Karolina Zamarippa, Hanna Ćwikałowska-Grudzińska

(5.05.2015)

 

31.03.2015: O kardiologii interwencyjnej i przysiędze Hipokratesa, czyli marcowe Młodzieżowe Spotkanie z Medycyną

31. marca nasza licealno-gimnazjalna grupa już po raz kolejny uczestniczyła w Młodzieżowych Spotkaniach z Medycyną w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wysłuchaliśmy trzech wykładów. Pierwszy poprowadziła uczennica z VI LO w Gdyni. Nosił on tytuł "Wybrane zagadki naszego umysłu". Dotyczył on zagadnień takich jak: zespół Cotarda, kleptomania oraz odpowiedzi na pytanie: jak działa mózg mordercy. Następny wykład pt. "Kardiologia inwazyjna. Przez rękę do serca" wygłosił dr med. Radosław Targoński, Kierownik Oddziału Kardiologii Interwencyjnej Szpitala w Wejherowie. Przedstawił nam wady i zalety bycia lekarzem oraz opowiedział o swojej pracy. Wspomniał również o chorobach degeneracyjnych układu krążenia, które mogą nas dotyczyć. Na koniec przedstawił wady i zalety bycia kardiologiem inwazyjnym. Ostatni wykład pt. „Przysięga Hipokratesa – po co czytać tekst sprzed 25 wieków? Moja subiektywna i współczesna interpretacja” poprowadził dr med. Roman Budziński, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Dokładnie opisał nam każdy punkt tej przysięgi. Dzięki temu mogliśmy wywnioskować, że lekarz musi być osobą moralną, szlachetną i uczciwą.

Natalia Kasprowicz, Hanna Ćwikałowska-Grudzińska

(7.04.2015)

 

24.02.2015: O osteoporozie i chorobach rzadkich, czyli lutowe Młodzieżowe Spotkanie z Medycyną

Dnia 24 lutego uczniowie uczestniczyli w trzech wykładach w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbywających się w ramach programu "Młodzieżowe Spotkania z Medycyną". Pierwszy wykład pt. „Osteoporoza – cichy złodziej kości” wygłosiła uczennica VI LO w Gdyni – Julia Przeniosło. Następnie odbyły się dwa wykłady naukowców:  dr hab. n. med. Jolanty Wierzby, Pediatry, Genetyka klinicznego, Ordynatora Oddziału Patologii Wieku Niemowlęcego Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii GUMed, pt.„Dzieci inne – dzieci fascynujące. Przewrotny klucz do zrozumienia choroby uwarunkowanej genetycznie” oraz prof. dra hab. n. med. Janusza Limona Kierownika Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki, Specjalisty genetyki klinicznej, Specjalisty laboratoryjnej genetyki medycznej, „Choroby rzadkie w sztuce”.

Wykładowcy w sposób bardzo ciekawy, ale również ciepły i serdeczny opowiedzieli o swoich pacjentach chorujących na rzadkie choroby genetyczne.

 

Hanna Ćwiekałowska - Grudzińska

(9.03.2015)

5.12.2014 -  O szczepieniach i diagnostyce obrazowej w onkologii, czyli listopadowe Młodzieżowe Spotkanie z Medycyną"

Dnia 25 listopada uczniowie uczestniczyli w trzech wykładach w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbywających się w ramach programu "Młodzieżowe Spotkania z Medycyną". Pierwszy wykład pt. „Przyczyny i skutki wynikające ze zmniejszenia szczepień wśród Polaków” wygłosili uczniowie I ALO w Gdyni. Następnie odbyły się dwa wykłady naukowców: dr hab. med. Edyty Szurowskiej, prof. nadzw., Kierownika II Zakładu Radiologii GUMed, pt.„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga – diagnostyka obrazowa w onkologii” oraz dra med. Romana Budzińskiego pt. „Modele myślenia i wnioskowania lekarskiego, zastosowanie Evidence Based Medicine”.

Planujemy uczestniczyć w kolejnych wykładach, które odbędą się w styczniu.

Hanna Ćwikałowska-Grudzińska
(5.12.2014)