W czerwcu 2015 roku uczniowie Sopockiego Autonomicznego Liceum zaangażowali się w realizację projektu filmowego „Opowiedz ich historię ”. Przedsięwzięcie dotyczy wielokulturowego Gdańska, a jego celem jest zwrócenie uwagi na obecność w naszym mieście różnych narodowości oraz refleksja nad tym, kim byli i są gdańszczanie.
Uczniowie i uczennice będą mieli za zadanie stworzenie filmowych historii oraz prac fotograficznych o swoich rówieśnikach wywodzących się z mniejszości narodowych mieszkających w Gdańsku. Zanim powstaną filmy, młodzież przygotuje się do ich stworzenia, biorąc udział w cyklu zajęć: warsztatach na temat wielonarodowości, wycieczkach śladami zapomnianych kultur, spotkaniach z przedstawicielami grup mniejszościowych oraz w warsztatach filmowych. Jako podsumowanie projektu przewidziana jest uroczysta gala, podczas której odbędzie się pokaz filmów, wernisaż zdjęć przygotowanych przez młodzież oraz nagrodzenie trzech prac filmowych i fotograficznych.
Młodzież będzie pracowała w grupach pod kierunkiem nauczycieli lub nauczycielek. Podczas spotkania organizacyjnego każda grupa wylosuje temat, którym będzie się zajmowała. Proponowane przez nas zagadnienia dotyczą dziewięciu grup mniejszościowych: Niemców, Kaszubów, Rosjan, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców, Żydów, Tatarów, Romów, Karaimów.
Projekt rozpoczyna się 2 marca 2015 roku, a jego zakończenie przewidziane jest na 30 kwietnia 2016 roku.
W ramach projektu „Opowiedz ich historię” przewidujemy wiele ciekawych wydarzeń:
- 12 czerwca 2015 – spotkanie organizacyjne połączone z warsztatem antydyskryminacyjnym
- czerwiec – sierpień 2015 – samodzielna praca uczniów: opracowanie materiałów, które uczestnicy otrzymają podczas spotkania organizacyjnego
- wrzesień 2015 – spotkanie organizacyjne i sprawozdanie z pracy wykonanej podczas wakacji
- październik 2015 – wycieczki z iBedekerem i Instytutem Kultury Miejskiej śladami mniejszości narodowych w Gdańsku
- listopad 2015 – panel dyskusyjny na temat obecnej sytuacji mniejszości narodowych w Trójmieście
- grudzień 2015 – Żywa Biblioteka z udziałem osób wywodzących się z mniejszości narodowych
- styczeń, luty 2016 – warsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej
- marzec, kwiecień 2016 – samodzielna praca uczestników nad filmami oraz konsultacje z osobami prowadzący warsztaty filmowe
- kwiecień 2016 – gala podsumowująca projekt połączona z pokazem filmów i zdjęć
Ponadto raz w miesiącu będą odbywały się projekcje filmów poruszających tematykę wielokulturowości.
Jolanta Gadomska
(13.06.2015)
Warsztaty antydyskryminacyjne
12 czerwca uczestniczyliśmy w warsztatach antydyskryminacyjnych w Gdańskim Liceum Autonomicznym. Stanowiły one wprowadzenie i otwarcie naszego udziału w projekcie filmowym "Opowiedz ich historię - wielokulturowy Gdańsk ", który będziemy realizować przez cały przyszły rok szkolny. Naszym zadaniem będzie stowrzenie filmowej historii i prac fotograficznych o naszych rówieśnikach wywodzących się z mniejszości narodowych. My wylosowaliśmy Litwinów. Przed nami oprócz tworzenia filmu warsztaty na temat wielonarodowości, wycieczki śladami zapomnianych kultur, spotkania z przedstawicielami grup mniejszościowych oraz warsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej:)
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(14.06.2015)
Kalejdoskop – spotkania z mniejszościami narodowymi
15 września 2015 r. w siedzibie Gdańskiego Liceum Autonomicznego spotkaliśmy się,w ramach realizacji projektu "Opowiedz ich historię - Wielokulturowy Gdańsk", z autorką książki „Kalejdoskop – Spotkania z mniejszościami narodowymi”, panią Anną Sobecką oraz znanym gdańskim fotografem panem Maciejem Kosycarzem. Wzieliśmy udziału w dyskusji poświęconej wielokulturowemu charakterowi naszego miasta. Przed nami warsztaty filmowe w Wyższej Szkole Filmowej w Gdyni.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(16.09.2015)
Warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej
"Film - sztuka pokazywania obrazem, nie słowem"
30 września, w ramach przygotowań do stworzenia filmu dokumentalnego "Litwini w Gdańsku" uczniowie klasy II SAL rozwijali i pogłębiali swoją wiedzę na temat tworzenia tego typu filmu. Naszymi wykładowcami i przyszłymi konsultantami naszych filmowych scenariuszy byli Sławomir Pultyna i Jerzy Radost, pracownicy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W trakcie zajęć rozważaliśmy, na czym polega różnica pomiędzy filmem fabularnym, a dokumentalnym; czym jest reportaż;jakie elementy budują film dokumentalny; jak przygotowac się do spotkania z bohaterami naszych filmów. Najważniejsze jest jednak zadać sobie pytanie, dlaczego robimy ten film.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(1.10.2015)
Gra miejska - śladami mniejszości narodowych w Gdańsku
27 października uczniowie kl. II, realizując projekt "Opowiedz ich historię - wielokulturowy Gdańsk", uczestniczyli w grze miejskiej - śladami mniejszości narodowych. Odkryliśmy, gdzie mieści się w Gdańsku Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej, dawny Konsulat Generalny Ukrainy, Konsulat Litwy. Dowiedzieliśmy się, gdzie modlą się wyznawcy prawosławia, kim był Łukasz Dziekuć - Malej i gdzie jest jego grób. Zwiedziliśmy kwaterę grobów prawosławnych na Cmentarzu Garnizonowym. Jednym słowem oglądaliśmy Gdańsk z nowej perspektywy i było to dla nas odkrywcze i kształcące.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(29.10.2015)
Panel dyskusyjny "Zalety i wyzwania życia w wielokulturowym społeczeństwie"
23 listopada uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym na temat: „Zalet i wyzwań życia w wielokulturowym społeczeństwie”. Spotkania odbyło się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wzięli w nim udział: Anna Urbańczyk - trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka, animatorka kultury; Piotr Olech - Zastępca Dyrektora ds. integracji społecznej w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku; dr Margaret Ohia - językoznawczyni, trenerka antydyskryminacyjna; Andrij Fil - działacz Związku Ukraińców w Polsce i Związku Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej; Aleksandra Kozłowska - dziennikarka „Gazety Wyborczej”; Olesya Malyugina - działaczka na rzecz integracji migrantów i migrantek w Polsce.
Dyskusja toczyła się wokół tak aktualnego tematu, jakim jest nasz stosunek do uchodźców. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czym różni się asymilacja od integracji. Uczestnicy panelu przedstawiali zalety życia w wielokulturowym społeczeństwie.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(26.11.2015)
Ludzka biblioteka
9 grudnia 2015 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezwyklym dla nas wydarzeniu. Spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z " Żywymi Książkami", czyli osobami reprezentującymi różne mniejszości narodowe i zamieszkującymi w województwie pomorskim.
W naszych spotkaniach brali udział:
1) Eugenia Grodnicka - Książka na temat Rosjan i Rosjanek w Gdańsku
2) Vilija Tulickaite - Książka na temat Litwinów i Litwinek w Gdańsku
3) Sviatlana Pankavec - Książka na temat Białorusinów i Białorusinek w Gdańsku
4) Paulina Korolowa - Książka na temat Ukraińców i Ukrainek w Gdańsku
5) Michał Rucki - Książka na temat Żydów i Żydówek w Gdańsku
6) Helena Szabanowicz - Książka na temat Tatarów i Tatarek w Gdańsku
7) Kamila Goman - Romów i Romek w Gdańsku
8) Andreas Horstmann - Książka na temat Niemców i Niemek w Gdańsku
9) Łukasz Richert - Książka na temat Kaszubówi Kaszubek w Gdańsku
Zapraszam do galerii zdjęć.
Jolanta Gadomska
(9.12.2015)
Warsztaty w Gdyńskiej Szkole Filmowej
To były niezwykle intensywne i ciekawe dni (20-22.01.2016). Spędziliśmy je w Gdyńskiej Szkole Filmowej, ucząc się, jak ustawić kamerę, jak pracować ze światłem, jak nagrywać dźwięk, jak montować materiał zdjęciowy i dźwiękowy, by powstał jak najdoskonalszy film.
Zapraszam do galerii zdjęć.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
Jolanta Gadomska
(25.01.2016)
Filmujemy - "Śladami Litwinów w Gdańsku"
Natalia (narrator ), Mateusz (operator kamery), Maciej (reżyser) na Długim Targu w trakcie zdjęć do naszego filmu o Litwinach. Najtrudniej uzyskac dobrą jakość dźwięku...
Zapraszam do galerii zdjęć.
Jolanta Gadomska
(3.03.2016)
Wywiady z uczniami SAG i SAL
"Opowiedz ich historię - wielokulturowy Gdańsk " - zainspirowani realizowanym projektem postanowiliśmy sprawdzić, co wiedzą o mniejszościach narodowych, a w szczególności o Litwinach uczniowie naszego gimnazjum i liceum. Zorganizowaliśmy cykl wywiadów, w których zadawaliśmy następujące pytania:
1. Co to jest mniejszość narodowa?
2. Czy w Gdańsku są mniejszości narodowe?
3. Czy miałeś kontakt z mniejszościami narodowymi?
4. Czy spotkałeś się ze śladami kultury litewskiej w Gdańsku?
5. Czy znasz jakiś sławnych Litwinów?
6. Co łączyło Polaków z Litwinami?
7, Jaką religię wyznają Litwini?
8. Jakie znasz potrawy litewskie?
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym pokazujemy wybrane wywiady.
Film: Wywiady z uczniami
Jolanta Gadomska
(10.03.2016)
13 kwietnia podczas uroczystej gali w Gdyńskiej Szkole Filmowej zakończyliśmy udział w trwającym od czerwca 2015 r. projekcie "Opowiedz ich historię - Wielokulturowy Gdańsk. Zgromadzona publiczność obejrzała wszystkie filmy, które uczniówie trojmiejskich liceów stworzyli jako efekt podążania śladami mniejszości narodowych w Gdańsku. Były to niezwykle interesujące spotkania z Litwinami, Białorusinami, Rosjanami, Ukraińcami, Niemcami, Romami, Żydami, Tatarami, Kaszubami żyjącymi w naszym Trójmieście. Jak powiedziała Natalia Kasprowicz (uczennica kl. II SAL) w swoim podsumowującym naszą pracę nad filmem "Śladami Litwinów w Gdańsku" wystąpieniu, nauczyliśmy się nie tylko pracy z kamerą, montażu filmu, obróbki dźwięku, ale przede wszystkim "otworzyliśmy się" i bardzo dużo dowiedzieliśmy się o różnych narodach, które żyją razem, obok siebie, a niekoniecznie się rozumieją.
Dziękujemy naszym dyrektorkom, pani Iwonie Malmur i pani Janinie Żerańskiej, że towarzyszyły nam w tym ważnym dla nas wydarzeniu. Dziękujemy również pani Dorocie Zagrodzkiej, pani Monice Biblis, Agnieszce Szyk z Gdańskiego Autonomicznego Liceum za zaproszenie nas do projektu i niezwykle profesjonalną organizację cyklu różnorodnych warsztatów. Dziękujemy pani Bożenie Pawlak i pani Ewie Czech z Gdańskiej Fundacji Oświatowej, która zrealizowała nasz projekt w ramach programu "Obywatele dla Demokracji".
A oto nasze dzieło filmowe pt. "Śladami Litwinów w Gdańsku"
Zapraszam do galerii zdjęć.
Multimedia: Wielokulturowy Gdańsk
(14.04.2016)